Jak działa rekuperacja?

Czy sprawdzi się w moim domu? Ile mogę stracić na tej inwestycji?

Świeże powietrze w domu czy biurze wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, efektywność w pracy oraz zdolność do regeneracji. Niestety częste wietrzenie domu lub mieszkania, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym wpływa na wychładzanie pomieszczeń oraz wzrost rachunków za ogrzewanie. Alternatywą dla częstego wietrzenia jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która pozwala utrzymać świeże powietrze w domu, jednocześnie utrzymując niski poziom kosztów ogrzewania nieruchomości. W niektórych przypadkach nowoczesna wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala nawet na obniżenie kosztów ogrzewania, co jest wynikiem zastąpienia wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji grawitacyjnej ze wspomaganiem innowacyjnym systemem z odzyskiem ciepła.

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacją określamy wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. System rekuperacji, dzięki odpowiednio dobranemu urządzeniu zainstalowanemu w centrali wentylacyjnej kontroluje ruch powietrza i usuwa z niego zanieczyszczenia, jednocześnie odzyskując ciepło. Ciepło odzyskane z powietrza usuwanego z pomieszczenia służy do ogrzania powietrza wprowadzanego do pomieszczenia, co umożliwia zachowanie stałej temperatury przy jednoczesnej stałej wymianie powietrza w pomieszczeniu. Wymuszana w ten sposób cyrkulacja powietrza przekłada się na zapewnienie optymalnych warunków do życia, pracy i odpoczynku osób, a także zwierząt domowych.

 

Co warto wiedzieć przed zakupem rekuperacji?

Montaż rekuperacji czy też wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie za sobą wiele korzyści. System pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza oraz jego ogrzanie, przy jednoczesnej oszczędności energii cieplnej. W praktyce przekłada się to na duży komfort użytkowania pomieszczeń, za którym nie idą ani wysokie rachunki za prąd, ani wysokie koszty ogrzewania nieruchomości.

O instalacji rekuperacji warto pomyśleć już na etapie budowy nowego domu czy obiektu użytkowego. W ten sposób jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum koszty związane z montażem systemu. Nie oznacza to  jednak, iż wentylacji z rekuperacją nie możemy zamontować w obiekcie już eksploatowanym. Będzie to zabieg o wiele bardziej kłopotliwy i czasochłonny, ale i tak wart zaangażowania środków finansowych i czasu. Dzięki rekuperacji uzyskuje się bowiem nie tylko skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach, ale również usunięcie zanieczyszczeń z powietrza oraz oszczędność energii cieplnej, której wygenerowanie z każdym rokiem kosztuje nas coraz więcej pieniędzy.