Każdy budynek mieszkalny i przemysłowych musi być wyposażony w wentylację. Projekt oraz wykonanie odpowiedniego systemu wentylacji nie tylko zwiększa komfort użytkowania pomieszczeń, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo przebywających w budynku ludzi i zwierząt. Dotychczas systemy wentylacyjne opierały się na grawitacji, dzisiaj możemy wybrać o wiele bardziej efektywne rozwiązania wyposażone w centrale wentylacyjną.
Jak dobrać centralę wentylacyjną?
Centrala wentylacyjna stanowi podstawowy element nowoczesnego systemu wentylacji. Odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz jego przetwarzanie. Przetwarzanie powietrza – np. odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia lub regulacja poziomu wilgotności powietrza wtłaczanego do budynku – zależy od projektu instalacji oraz typu centrali wentylacyjnej. Najbardziej wydajne centrale wentylacyjne mogą tłoczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę, w związku z czym z łatwością zaspakajają potrzeby obiektów wielkopowierzchniowych – centrach handlowych, obiektach sportowych, halach przemysłowych, centrach dystrybucji i wielu innych.
Zadaniem centrali wentylacyjnej jest wymuszanie obiegu powietrza w budynku – usuwanie powietrza zużytego i jego wymiana na świeże – a także jego przetwarzanie. Wśród wielu funkcji, jakie może pełnić nowoczesna centrala wentylacyjna wymienia się:
- wymuszanie obiegu powietrza (funkcja podstawowa),
- filtrowanie zanieczyszczeń (w zależności do zastosowanego systemu filtrowania powietrze może być oczyszczane zarówno z zanieczyszczeń fizycznych, jak i drobnoustrojów, alergenów i innych zanieczyszczeń cząsteczkowych),
- zarządzanie temperaturą wtłaczanego powietrza (jego podgrzewanie lub schładzanie),
- zarządzanie wilgotnością wtłaczanego powietrza (jego nawilżanie lub osuszanie).
Bardziej zaawansowane systemy nazywamy centralami klimatyzacyjnymi. Łączą one w sobie funkcje wentylacji i klimatyzacji.
Jaka wentylacja w domu?
Systemy wentylacyjne oparte na centralach wentylacyjnych doskonale sprawdzają się również w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Ich dobór zależy w tym przypadku przede wszystkim od wydajności, a także dodatkowych funkcji przetwarzania powietrza, jakie ma spełniać instalacja wentylacji. W budownictwie pasywnym wentylacja obowiązkowo powinna być wyposażona w system rekuperacji. Z zalet rekuperacji, która umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia i jego przekazywanie do powietrza wtłaczanego do budynku możemy korzystać także w budynkach, które nie do końca spełniają warunki domu pasywnego.